ZEYTİN HASADI

FİYAT VE KAYIT 
ZEYTİNHASADI YOLCULUĞU ÜCRETİ: 950 TL’DİR.
Fiyata Dahil Olan Hizmetler
2 gece konaklama 2 sabah kahvaltısı (C.tesi-Pazar)
2 öğle yemeği (C.tesi-Pazar)
2 akşam yemeği (Cuma-C.tesi)
Çevre köylerdeki yağhanelere ulaşım.
Hasatta bize yardımcı olacak işçi yevmiyesi.
750 gr zeytinyağı 2 kg kırma zeytin 2 kg dilme zeytin ve sabun.

 

Fiyata Dahil Olmayan Hizmetler Uçak biletleri, otel ekstraları, kişisel harcamalar, İçecekler, müze ve ören yeri girişleri.

 

Zeytin Hasadı Yolculuğu hakkında daha fazla detay için info@bafasanatkampi.com adresine bir mail göndermeniz yeterli…

 

Bu organizasyon Latmos Travel (TURSAB Belge No: 7192 ) tarafından düzenlenmektedir.

ZEYTİN HASADI

2500 yıldır yapılan serüvene katılmaya hazır mısınız? Asırlık organik sertifikalı ( TR-OT-014-084.2016) zeytin ağaçlarımızdan zeytin toplayıp, kendi sızma zeytinyağımızı yapıyoruz… Zeytin hasat dönemi başladı, Bafa Gölü’nün ekosisteminde yetişen zeytinlerimiz toplanmaya hazır. Biz de uzun zamandır gözümüz gibi baktığımız zeytin ağaçlarımızın hasadı için özel program hazırladık. Beraber zeytin toplayıp, geleneksel yöntemlerle katılımcıların kendi zeytinyağını yapacağı, kahvaltılık zeytin hazırlayacağı atölyelerle dolu etkinliklerimize sizleri bekliyoruz.

 

YOLCULUK PROGRAMI
21 Aralık 2018

Cuma akşam çalışmaları ve konaklamayı yapacağımız Agora Pansiyon’da katılımcılarla buluşuyoruz. Bizim için özel olarak hazırlanmış zeytinyağlı yemeklerimizi yedikten sonrası şömine başında bölgedeki zeytincilik ve sürdürülebilir tarım üzerine sohbet ediyoruz.

22 Aralık 2018

Cumartesi Sabah erkenden köy kahvaltımızı yapıyoruz. Kahvaltı sonrası kısa bir yürüyüşle ilk atölye çalışmamız için hasadını yapacağımız zeytin bahçesine gidip yaşları 10 ile 300 arasında değişen zeytin ağaçlarından zeytinlerimizi hasat ediyoruz. Bahçemiz 120 dönüm içinde yaklaşık 3000 ağaçtan oluşmaktadır. Öğle yemeğimizi Bafa Gölü’nün muhteşem manzarası eşliğindeki zeytin bahçesinde yapıyoruz. Odun ateşinde demlenen çayımızı da içtikten sonra topladığımız zeytinleri eşekler ile köye taşıyoruz. İkinci atölye çalışması için pansiyonumuzun bahçesinde topladığımız zeytinlerden antik taş değirmende en saf haliyle zeytinyağı elde ediyoruz. Elde ettiğimiz natürel sızma zeytinyağını şişeleyerek katılımcılara hediye ediyoruz. Akşam yemeği sonrası şömine başı sohbetleri devam ediyor.

23 Aralık 2018

Pazar Sabah erkenden köy kahvaltımızı yapıp son atölye çalışması için topladığımız zeytinlerin bir kısmı ile çekişte, dilmelik yani kahvaltılık zeytini işliyoruz. Öğle yemeği sonrası çevre köylerde bulunan yağhaneleri gezip geleneksel taş baskı sıkımı izliyoruz. Sonrasında pansiyona dönüş ve Tüm atölye çalışmaları sonrasında elde ettiğimiz zeytinyağı, zeytinyağı sabunu, çekişte, dilmelik kahvaltılık zeytinleri ve Organik Agora Gurme soğuk sıkım zeytinyağımızdan da katılımcılarımıza hediye ediyoruz.

Whatsapp