OT TOPLAMA YOLCULUĞU (01-02-03 MART 2019)

Kalbi Ege’de kalanlara…

 

Sarı ot, Ebegümeci, Turp otu, Hardal, Kuşkonmaz, İğnelik, Sarmaşık, Kuzu kulağı, Isırgan otu, Hindi bağı, Gelincik otu, Kazayağı, Yaban kerevizi ve daha onlarca farklı otu pazardan almak yerine doğada toplayıp geleneksel yöntemlerle pişirmeye ne dersiniz ?

 

Ege Mutfağının vazgeçilmezi olan doğal otları tanıyıp tadabileceğiniz bir etkinlik.

 

Bafa Gölü ekosisteminde kış boyunca yağan yağmurlardan sonra baharın gelişi ile birlikte rengârenk çiçeklerin arasında yetişen otları en doğal halleri ile topluyor onları birer lezzet harikasına dönüştürüyoruz.

 

Ege Bölgesinde yetişen ve yenilen elliden fazla ot çeşidi vardır. Bunlardan her biri vücuda farklı yararlar sağlar. Bu yüzden otlar mutlaka tüketilmesi gereken besinler arasında yer alır. İlkbahar ayları bu otların en bol, en taze ve en lezzetli olduğu dönemdir.

 

Çeşitleriyle mutfaklara zenginlik katar Ege’nin otları. Ege insanının doğada kendiliğinden yetişen ot çeşitlerine karşı ilgisini, otlarla hazırlanmış salata ve yemeklerin ününü bilmeyen yoktur.

 

Ege insanının otlara karşı sevgisi o kadar derindir ki otları domates veya herhangi bir kuvvetli katkı kullanmadan yalın halleriyle pişirirler. Böylece otların doğal karakterlerini olduğu gibi damaklarında hissederler. Bafa’da antik Latmos (Beşparmak) dağı eteklerinde hem doğayı hem de tarihi keşfedeceğiz.

 

PROGRAM

 

1.Gün Cuma

Saat 16:00′ da çalışmaların ve konaklamanın yapılacağı Agora Pansiyon’da sizlerle buluşuyoruz. Odalarımıza yerleştikten sonra göl kıyısına kahve keyfine gidiyoruz ve güneşi batırıyoruz. Ardından pansiyonumuza dönerek bizim için özenle hazırlanmış zeytinyağlı yemeklerin şömine başında keyfini çıkartıyor ve bölge hakkında sohbet ediyoruz.

 

2. Gün Cumartesi
Kahvaltımızı yapıp kendimizi doğaya bırakıyoruz. Hem antik şehrin surlarının kalıntıları arasında bölge tarihi hakkında hem de yenebilir otlar hakkında bilgiler alarak ilk atölyemize başlıyoruz. Bölgede yetişen otları en doğal hali ile topladığımız bu atölye çalışması, Latmos (Beşparmak) dağı eteklerinde olacak.

 

Yürüyüş turlarında olduğu gibi belirli bir parkur üzerinde yürümek yerine patika yollardan çıkıyoruz. Domates, peynir, zeytin, Milas helvası, sucuk ile öğlen yemeğimizi doğada yiyoruz. Öğleden sonra pansiyona dönüyoruz ve kısa bir çay molasının ardından, ev sahibimiz Özgün Abla bize topladığımız otları geleneksel yöntemlerle nasıl pişeceğimizi gösteriyor. Bu aşamada karşıdan izlemek yok! Herkes kolları sıvayıp işe koyuluyor.

 

Günün en güzel atölye çalışması gün boyu topladığımız, otların tadına varacağımız akşam yemeği atölyesi başlıyor. Yemek sırasında Bafa’nın Mehmet Dayısı bize sazı ve türküleri ile eşlik ediyor.

 

3. Gün Pazar

Sabah kahvaltımızı yaptıktan sonra, sizi yormayacak bir antik kent turumuz var. Zorlamadan yürüyeceğimiz parkurlarda, Bizans Kalesi, Pazar yeri (Agora), Athena Tapınağı ve Bulleterion’u ziyaret ediyor, kısa bilgiler alıyoruz. Pansiyonumuza döndükten sonra katılım sertifikalarımızı misafirlerimize takdim ediyor ve vedalaşıyoruz.

 

 

Ot toplama yolculuğu etkinliği  ücreti 850 TL’dir.

 

BU ÜCRETE DAHİL OLANLAR;

2 gece konaklama

2 sabah kahvaltısı

1 öğlen yemeği

2 akşam yemeği

Çay, kahve, kek, börek vb ikramlar

Tüm rehberlik hizmetleri ve seyahat sigortası.

 

ÜCRETE DAHİL OLMAYANLAR

Ekstra harcamalar

Ulaşım

× Whatsapp ile ulaşın