KARİA YOLU

HERAKLEİA – KAPIKIRI KÖYÜ

Bafa Muğla iline 108 Milas’a 39 km uzaklıkta olan Kapıkırı Köyü’nün nüfusu 340 kişi olup, 120 hanedir. Akdeniz ikliminin egemen olduğu köyün temel geçim kaynağı tarımdır. Turizmle ilgilenen 9 aile dışındaki köylüler tarım, balıkçılık, arıcılık ve ekolojik zeytincilik ile ilgileniyor. Köye ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyün içme suyu şebekesi, elektrik ve telefon sistemi mevcuttur.

Sahip olduğu coğrafi konumu nedeniyle Efes, Milet, Priene, Labranda, İasos gibi bir çok antik kente oldukça yakın mesafede bulunuyor. Bu nedenle Bafa Gölü ve çevresinde kalarak tüm bu antik kentleri görmeyi başarabilirsiniz. Ayrıca, önemli turizm merkezlerinden olan Kuşadası, Didim ve Bodrum’a da yakın olan Bafa Gölü, doğa, tarih, deniz, macera ve eğlencenin kesiştiği nadir bölgelerden birisi olarak kabul ediliyor.

Bafa Gölü’nün en güzel kısımlarından biri olan Kapıkırı Köyü, İzmir- Bodrum yolu üzerinden görünmüyor. Tüm bu güzelliklerin içi içe bulunduğu Kapıkırı Köyü’ne ulaşmak için Bafa Köyü’nün içinden sola dönerek yaklaşık 10 km’lik asfalt köy yolunu takip etmeniz gerekiyor. Zeytin ağaçlarının arasından çevrenizde uçuşan balıkçıllar, leylekler pelikan ve sakarmekelerin altından geçerek kısa sürede Kapıkırı Köyü’ne ulaşabiliyorsunuz.

× Whatsapp ile ulaşın